-
Fundamentalna umiejętność menedżera
O przywództwie można rozprawiać na wiele sposobów. Złożoność perspektyw i wielowymiarowość tematu sprawiają, że pojemność tego pojęcia jest wręcz nieograniczona. Z perspektywy praktyka chodzi głównie o realizację złożonych celów z wykorzystaniem różnorodnych zasobów, w tym ludzkiego. Warto więc zwrócić uwagę na często pomijaną, a fundamentalną umiejętność, jaką jest komunikacja.
Czytaj dalej... -
Kreowanie zmiany i innowacje
Jeszcze kilka lat temu wypowiadaliśmy to zdanie z ironią, drwiąc z okresowych modyfikacji strategii firmy i dziwiąc się, jak często w ciągu roku można zmieniać zdanie. Dziś zdanie zmieniamy często i cała sztuka polega tylko na tym, żeby zmieniać je mądrze. Wśród licznych obowiązków menedżera z całą pewnością jednym z najważniejszych zadań jest kreowanie zmiany i innowacji, bo albo to my tworzymy zmianę, albo musimy się tej zmianie poddać.
Czytaj dalej... -
Trudne decyzje i ich skutki
Jedną z kluczowych kompetencji lidera jest umiejętność podejmowania decyzji. Na temat mechanizmów wpływających na skuteczność dokonywania właściwych wyborów napisano już wiele, lecz mimo to nadal nie ma sposobu na unikanie dylematów i gwarancję nieomylności.
Czytaj dalej... -
Przywództwo osobiste i powszechne, czyli miara jakości lidera czy konieczność
Napoleon twierdził podobno, że każdy żołnierz armii francuskiej nosi w plecaku buławę generalską, aby w razie potrzeby móc poprowadzić kompanów do walki. Ta krzepiąca przenośnia powinna być wskazówką dla współczesnych liderów, jak budować efektywne zespoły, budząc potencjał przywódczy wśród wszystkich członków grupy. Czy to możliwe? Czy każdy może być liderem?
Czytaj dalej... -
Ludzie czy rezultaty, czyli o codziennych wyzwaniach
Przywództwo stało się ostatnio pojęciem bardzo modnym i popularnym, co skutkuje ogromną liczbą artykułów, książek oraz szkoleń na ten temat. Praktycy tej sztuki coraz częściej skarżą się jednak, że wiele z nich irytuje naiwnością i wyidealizowanym obrazem rzeczywistości – stawiając człowieka i relacje międzyludzkie nad prosty, a jednak konieczny, rezultat.
Czytaj dalej... -
Samoświadomość lidera w praktyce, czyli bez elementarza nie zaczynaj
Po czym poznać skutecznego lidera? Po rezultatach, jakie osiąga w codziennym działaniu.
Czytaj dalej... -
Przywództwo jest proste, tylko nie jest łatwe
W tym zdaniu zawiera się paradoks dotyczący przewrotnej natury sztuki liderskiej. Chociaż intuicyjnie wszyscy wiemy, co trzeba robić i kim należy być, aby efektywnie zarządzać zespołem, w codziennych działaniach czasem trudno nam wdrażać pożądane wzorce.
Czytaj dalej...